Naše združenie vydalo svoju ďalšiu publikáciu s názvom „Veľký Bánhedeš 1842 – 1947 jeho matrika, ľudia, cirkev, dejiny“. Je len prirodzené, že aj najnovšia publikácia je zameraná na ďalšiu dolnozemskú obec v Maďarsku, tentoraz na Nagybánhegyes, ktorý má slovenský ekvivalent Slovenský Bánhedeš.
Táto kniha bola uvedená do života a predstavená širšej verejnosti na slávnostnom krste v sobotu 12. októbra 2024 v kultúrnom dome v Nedede. Samotný krst bol súčasťou podujatia „Z úcty k šedinám“, ktoré organizačne pripravil miestny odbor Matice slovenskej.
A v tomto prípade nejde o náhodu, že krst knihy o Bánhedeši sa uskutočnil práve v Nedede, ale o logické vyústenie reality. Pri výmene obyvateľstva v roku 1947 sa z pomerne veľkej obce Slovenský Bánhedeš usídlili presídlení Slováci v troch susediacich dedinách, z toho najviac v Nedede (cca 64 %), vo Vlčanoch (22 %) a v Žihárci (14 %), teda najväčšia komunita Slovákov sa usadila v Nedede.
Samotné podujatie otvorila členka výboru MOMS Mária Feješová, ktorá uvítala skutočnosť, že konečne vyšla dlhoočakávaná kniha o Bánhedeši. Vyslovila radosť a presvedčenie, že aj tento počin prispeje k uvedomeniu si národnej identity súčasníkov a ich spätosť s koreňmi na Dolnej zemi. Vydanie knihy označila aj za splatenie dlhu voči predkom, ktorí spoluvytvárali históriu vo svojom rodisku v Bánhedeši.
Ďalej podujatie moderovala Alžbeta Sedliačiková, tiež členka výboru. Predseda MO Matice slovenskej v Nedede p. Mário Letko sa poďakoval všetkým autorom publikácie, ale aj ďalší aktérom, ktorí pomáhali pri zrode knihy. Osobitné poďakovanie dostal sponzor a súčasne nededský rodák Dušan Guľáš, ktorý finančne prispel k vzniku knihy.
V zmysle programu mal príhovor jeden z autorov František Boriš, rodák z Bánhedeša, ktorý hovoril o situácii aj okolnostiach spojených s prípravou a vydaním knihy. Knihu samotnú v krátkej recenzii predstavila historička Mgr. Eva Boťanská . Hovorila o tom, čo sa môžu čitatelia v novej knihe dočítať, o jednotlivých kapitolách knihy, o tom, čo ju ako odborníčku v jednotlivých blokoch najviac zaujalo. Stručný prehľad o evanjelickej cirkevnej matrike Bánhedeša poskytol prítomným ďalší z autorov knihy Ján Hovorka. Súčasťou novej knihy je aj DVD-nosič, v ktorom je unikátna genealogická databáza, ktorá umožňuje jednoduchým spôsobom získať prehľadné genealogické údaje o osobách spojených s Veľkým Bánhedešom. Ako narábať s DVD-nosičom, o možnostiach jeho využitia hovoril a prispel aj praktickou ukážkou vedúci združenia Ľubomír Kmeť. Prítomní si mohli pozrieť aj zaujímavý „exponát“, ktorý bol umiestnený na stene v miestnosti. Išlo o rozsiahly rodokmeň bánhedeškého rodáka Františka Chovanca (vnuka jedného zo zakladateľov Bánhedeša), ktorý sme na ukážku nechali v reklamnom štúdiu vytlačiť.
Po príhovoroch nasledovalo slávnostné uvedenie do života a samotný krst knihy. Krstným otcom bol bard dolnozemských Slovákov, rodák zo Slovenského Komlóša a stále mimoriadne aktívny člen nášho združenia Michal Hronec. Knihu o Bánhedeši pokrstili zrnkami pšenice. Aj v tomto je istá symbolika. Na Dolnej zemi, teda aj v Bánhedeši bol pre túto plodinu zaužívaný výraz „žito“. Bola to najdôležitejšia a aj najpotrebnejšia plodina, ktorá v neistých časoch kríz a inflácií bola aj platidlom a niekedy doslova nahrádzala nestabilnú menu vo vtedajšom Maďarsku.
Toľko k oficiálnemu programu tohto podujatia. Nie nezaujímavé bolo aj celkové ovzdušie a nálada účastníkov tohto podujatia. Nezabudlo sa ani na kultúrnu vložku v podobe prednesu básne a vystúpenie speváckej skupiny z Dolnej Stredy. S chuťou si zaspievali aj samotní účastníci a pre mnohých bol určite nevšedným zážitkom spev cca 150 členného nenacvičeného zboru (celého publika), ktorý zaspieval spoločne ľudovú pieseň „Veje vetrík veje“.
Na tomto podujatí boli prítomní predovšetkým potomkovia Bánhedešanov žijúcich v Nedede, ale aj mnoho tých, ktorí momentálne žijú často aj dlhší čas vo vzdialenejších lokalitách. Medzi prítomnými však boli aj takí, ktorí vo svojich dokumentoch majú zapísané rodisko Nagybánhegyes. Bolo ich pomenej, ale boli. Niet sa čomu čudovať, veď aj tí najmladší z nich už musia mať viac ako 77 rokov. V príjemnej atmosfére sa takto postretávali aj ľudia, ktorí sa nevideli dlhé roky a div sa nemuseli navzájom predstavovať, lebo zub času vykonal svoje na ich výzore.
A úplne na záver veľké poďakovanie. Patrí celému výboru Matice slovenskej v Nedede a všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na zdarnej príprave a priebehu tohto dôstojného podujatia.
Zorganizovať v dnešných časoch také náročné podujatie, na takej úrovni a pri takom množstve účastníkov, naozaj nie je maličkosť. Záujem o túto akciu bol veľký a mnohí sa ho nemohli zúčastniť aj z kapacitných dôvodov. Ešte raz vďaka za všetko vynaložené úsilie, výsledkom ktorého bolo vydarené podujatie, veľká spokojnosť účastníkov a príjemne strávené chvíle medzi svojimi.
- Podrobnejšie informácie o krstenej publikácii sú uvedené tu.
- Vide z podujatia - príhovor krstného otca Miška Hronca - si môžete pozrieť tu.
- Video z podujatia - príhovor Ferka Boriša - si môžete pozrieť tu.
- Video z podujatia - príhovor Janka Hovorku - si môžete pozrieť tu.
Fotky z podujatia