V nedeľu 18.3.2018 sme po dohode s p. farárom Mlynárom zorganizovali v zborovej miestnosti miestneho evanjelického cirkevného zboru prezentáciu projektu "Matrika Komlóša".

Zišlo sa okolo 30 ľudí, zvedavých na našu činnosť.

V prvej časti prezentácie sme ukázali, že čo presne robíme, ako vyzerajú matričné záznamy v jednotlivých obdobiach (1746 - 1910) a ako ich lúštime a prepisujeme do databázy.

Záznam o krstoch z roku 1746 - prví novorodenci na Komlóši

záznam z roku 1746 - prví novorodenci na Komlóši  (v latinčine)

   záznam z roku 1867 (v maďarčine)

 

V druhej časti prezentácie sme ukázali na konkrétnom príklade rodiny Juraja Čiapa, ako je možné v niektorých prípadoch sa dopátrať až ku koreňom predkov z Horného Uhorska. V tomto prípade konkrétne z Liptovskej Sielnice. (Juraj Čiap, narodený 24.4.1817 v Liptovskej Sielnici sa v roku 1844 ženil na Komlóši so Zuzanou Šinkovou)

V záverečnej časti v rámci diskusie sme niekoľkým záujemcom vyhľadávali predkov. Takto si pani Mária Zahorcová zistila, že kto boli jej krstný rodičia, pani Gergelová zistila, že priezvisko Gergel sa na Komlóši objavilo v roku 1806...

Z publika bolo počuť väčšinou pochvalné hlasy, že robota ktorú robíme je veľmi záslužná. Konkrétne sa prihlásil p. Peter Francisci, že by chcel projekt tiež podporiť.

Fotky z akcie.

 

 

 

 

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť