Dňa 18.2.2018 o 14-tej sme zavítali do Horných Salíb, aby sme navštívili miestny Klub dôchodcov. Účelom našej návštevy bolo oboznámiť potomkov presídlencov zo Slovenského Komlóša s našou prácou na projekte ,,Matriky Komlóša“ .

Klubom sa šírila vôňa pripravovaných šišiek, páni si krátili čas pri kartách, dámy šiškami, kávou a rozhovorom. Skrátka príjemná atmosféra. My sme mali pre nich pripravenú prezentáciu cez počítač a dataprojektor.

V prvej časti prezentácie sme im ukázali zápisy matrík z rôzneho obdobia, písané po latinsky a neskoršie po maďarsky. Ukázali a vysvetlili sme im, ako tieto zápisy čítame, lúštime a prepisujeme do našej databázy.

V druhej časti videli na kontrétnom prípade, ako je možné dopracovať sa ku koreňom predkov. Bol to prípad Juraja Čiapa z Horného Uhorska, konkrétne z dedinky Liptovská Sielnica. Juraj sa narodil v Liptovskej Sielnici 24.4.1817 a v roku 1844 sa oženil na Komlóši so Zuzanou Šinkovou.

 

A rodokmeň môže vyzerať aj takto:

Po prezentácii sa rozprúdila diskusia, vyhľadávali sme v databáze podľa konkrétnych požiadaviek.

Pani Lomianská z Dolných Salíb sa pýtala na svojich starých rodičov a pretože ju tematika zaujala, prihlásila sa medzi nás a už je tiež členkou nášho teamu.

Napodujatí sa zúčastnilo zhruba 40 ľudí a trvalo asi 2,5 hodiny.

 

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť