Dostala som ponuku pripojiť sa ku skupinke dobrovoľníkov, ktorí sa už touto činnosťou pár rokov zaoberajú. Ponuka ma potešila, prijala som ju s pokorou a úctou, lebo som už mala akú-takú predstavu o náplni práce kolektívu dobrovoľníkov, vedela som zhruba, čo ma čaká. Bolo mi pridelené prepisovanie cirkevnej matričnej knihy " Narodenia a krsty ", obdobie od roku 1906 po rok 1911.

Je to zaujímavá, ale aj náročná činnosť. Treba vedieť čítať rukopisy, správne ich prepísať do databázy, aby mená a priezviská písané maďarskou gramatikou sa správne pretavili do normalizovanej slovenskej verzie a následne sa potom dali párovať s údajmi z matriky sobášov a úmrtí. Ide o lúštenie a taktizovanie s maďarskými písmenami cs,sz,s,zs,ty,ly,ny, hra s i í, aby preklad (normalizácia) mena a priezviska bol správny. Pri opisovaní mena dieťaťa si pri dátume narodenia uvedomím, že títo ľudia už zostarli a dávno už nie sú medzi nami. Zaujala ma informácia o veku rodičov. U otca sa vyskytuje vek 50 rokov, ale aj niečo vyše, ženy rodili od veku 18 do niečo vyše 40 rokov. Pri narodení dvojičiek sa vyskytol prípad, že každé jedno dieťa malo svojho krstného otca a matku. S trojičkami som sa v mne priradenom období nestretla. Pri narodení nemanželského dieťaťa sa stalo, že krstnými rodičmi boli zapísní starí rodičia dieťaťa - zhoda priezvisk. Priviedla ma k tomu inormácia, kde krstným otcom bratranca môjho manžela je zapísaný jeho biologický otec.

V zimných mesiacoch sa stáva častejšie, že narodenie dieťa je zapísané len v cirkevnej matrike, v štátnej matrike chýba zápis. Predpokladám, že väčšina ľudí býva vonku na "sálašoch,"odkiaľ majú ťažší prístup do dediny (sneh, záveje).

Prepisovanie je pekná práca, ale niekedy ma privádza do zúfalstva a beznádeje. Vtedy vypínam počítač, no pri najbližšej príležitosti ho zase zapnem a ide sa ďalej.

 

Zlatica Domanovská

Komentárov   

# Jan Marko 2019-07-05 12:54
Dobrý den,
s radostou som si precital Vas prispevok, kedze sa ma osobne dotyka. Z otcovej strany mam predkov z Nagybánhegyesu a Totkomlosu.
Prosim kde sa da pozriet Vasa matrika v elektronickej forme. Osobne ma to veľmi zaujima.
S uctou
Jan Marko
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
# Ľubomír Kmeť 2019-07-06 13:58
Pozdravujem, p. Marko. K databáze majú prístup registrovaní použivatelia. Najskôr teda musíte požiadať o registráciu (cez "vytvoriť účet" na našej úvodnej stránke) .
Možno ste sa na našich stránkach dočítali, že pripravujeme publikáciu, ktorej súčasťou bude dátová príloha s možnosťou vyhľadávania v cca 60 000 rodokmeňoch komlóšanov.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
# Zlatica Domanovská 2019-09-07 01:57
Čo ma zaujalo v ročenke " Náš kalendár 2017 " V južnej časti Békešskej župy leží obec Veľký Bánhedeš. Jej dejiny siahajú do 20.rokov XV.storočia,ale v roku 1596 ju Turci úplne spustošili. Život sa na jej územie vrátil takmer po 250 rokoch,keď sem kráľovská komora osadila slovenských evanjelikov z Nadlaku,ktorí tu museli pestovať tabak.Roku 1856 sa sem prisťahovali ďalší Slováci zo Slovenského Komlóša,Nadlaku,Békešskej Čaby a iných skôr osídlených slovenských osád. Pôvodná osada sa natoľko rozrástla,že roku 1860 sa z nej odčlenil Magyarbánhegyes,do prevahy sa dostalo slovenské obyvateľstvo a tak o rok neskôr si zvolila názov Tótbánhedeš - Slovenský Bánhedeš. Od roku 1908 nesie názov Veľký Bánhedeš.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť